اسفند ۰۲۱۳۸۹
 

   

 با تبریک به مناسبت میلاد نبی اکرم (ص) و امام صادق (ع)

محمد

مرحوم «علاّمه مجلسى» از «شیخ مفید» و «شهید اوّل» و «سیّد بن طاووس» نقل مى کند که روایت شده: امام صادق(علیه السلام) در روز میلاد رسول اکرم(صلى الله علیه وآله) ، امیرمؤمنان(علیه السلام) را به این زیارت، زیارت کرد و آن را به محمّد بن مسلم ثقفى تعلیم داد .

ممکن است براى بعضى این سؤال مطرح شود که با آن که روز ۱۷ ربیع الاوّل روز تولّد رسول خدا(صلى الله علیه وآله) است، چگونه زیارت امیرمؤمنان(علیه السلام) در این روز وارد شده و از زیارت خود آن حضرت در این روز (غیر از چند جمله اى که در ابتداى این زیارت طولانى آورده شده) خبرى نیست؟ (نظیر همین سؤال نسبت به زیارت مخصوصه شب و روز مبعث نیز مطرح مى شود).

در پاسخ به این سوال می توان گفت :

الف) رسول گرامى(صلى الله علیه وآله) خود، فرمودند:«أَنَا مَدینَهُ الْعِلْمِ وَ عَلیٌّ بابُها» که ممکن است از آن برداشت شود: براى رسیدن …

به محضر پیامبر(صلى الله علیه وآله) باید از دروازه توجّه به على(علیه السلام) عبور کرد.

ب) ارتباط این دو بزرگوار و اتّحاد این دو نور، به قدرى زیاد است که حقیقتاً یک نَفْس و یک روح هستند در دو کالبد; بر همین اساس، در آیه مباهله از نفس پیامبر در کلمه «أنفسنا»  على(علیه السلام) اراده شده است و لازمه چنین اتّحادى این است که زیارت یکى زیارت دیگرى نیز باشد.

ج) «کامل الزیارات» از مفضّل بن عمر از امام صادق(علیه السلام) روایتى را نقل کرده که ظاهرش این است: زیارت نجف، به منزله زیارت رسول گرامى(صلى الله علیه وآله) مى باشد.(۱)

همان گونه که «علاّمه مجلسى» از کتاب «مزار کبیر» از اسحاق بن عمّار نقل کرده که از امام صادق(علیه السلام) شنیدم که فرمود:

عربى بادیه نشین به خدمت رسول الله(صلى الله علیه وآله) مشرّف شد، و عرض کرد: یا رسول الله! خانه ام دور از خانه توست و من مشتاق تو و زیارت تو مى شوم و این مسیر طولانى را مى پیمایم و به مدینه مى آیم ولى تو را نمى یابم، بلکه با علىّ بن ابى طالب ملاقات مى کنم و او هم با گفتوگو و مواعظش با من اُنس مى گیرد و برمى گردم، امّا در حالى که متأسّف و محزون از ندیدن تو هستم. فرمود: هر کس على(علیه السلام) را زیارت کند به راستى که مرا زیارت کرده است و هر کس او را دوست داشته باشد مرا دوست داشته است و هر کس با او دشمنى کند با من دشمنى کرده است. این مطلب را از جانب من به قومت برسان و (بگو که:) هر کس به زیارت على آید به زیارت من آمده است و من و جبرئیل و مؤمنان صالح در روز قیامت به او پاداش خواهیم داد.(۲)

در حدیثی از حضرت امام صادق نقل شده است : چون زیارت کنی جانب نجف را زیارت کن عظام آدم(ع)، بدن نوح(ع) و جسم علی بن ابیطالب(ع) را ، بدرستیکه زیارت کرده ای پدران گذشته و محمد (ص) خاتم پیامبران و علی(ع) بهترین اوصیاء  

د) از اینها گذشته، شیعیان غالباً در عراق بودند و کمتر دسترسى به قبر پیامبر(صلى الله علیه وآله) داشتند. از این رو دستور داده شد که در چنین روزى جانشین به حقّ او را زیارت کنند.

۱٫ کامل الزیارات، باب ۱۰

۲٫ بحارالانوار، جلد ۹۷

مفاتیح الجنان

Share

 Leave a Reply

(required)

(required)


*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>