دی ۱۳۱۳۸۹
 

         در صبح عاشورا، شمر، اصرار داشت که از پشت خیمه ها بیاید ، شاید دست به یک جنایتی بزند، ولی نمی دانست که امام حسین علیه السّلام  دستور داده اند که خیمه ها را از نزدیک یکدیگر، به شکل منحنی قرار داده و پشت آنها را خندق بکنند و در آن آتش برپا کنند، تا دشمن نتواند حمله کند . وقتی شمر آمد و با این وضع مواجه شد، ناراحت شده و شروع به فحاشی کرد.

یکی از اصحاب عرض کرد: یا اباعبدالله ! اجازه دهید او را با یک تیر، از پای درآوریم . حضرت فرمودند:….

نه !

او چنین پنداشت که حضرت شمر را نمی شناسد و به خبث باطنی او متوجه نیست . عرض کرد: من او را می شناسم که چه آدم شقی و پستی است .

امام فرمود: من هم می شناسم ، عرض کرد: پس چرا اجازه نمی دهید؟! فرمود: من نمی خواهم جنگ را شروع کرده باشم ، تا آنها دست به جنگ و خونریزی نزنند من دست به جنگ و مبارزه نمی زنم و این اصل قرآنی را محترم می شمارم که خداوند می فرماید:

اَلشَّهْرُ الْحَرامُ بِالشَّهْرِ الْحَرامِ وَالْحُرُماتُ قِصاصُ فَمَنِ اعْتَدی عَلَیْکُمْ فَاعْتَدُوا عَلَیْهِ بِمِثْلِ مَا اعْتَدی عَلَیْکُمْ وَاعْلَمُوا اَنَّ اللّهَ مَعَ الْمُتَّقینَ .

ماه حرام در برابر ماه حرام ، (اگر دشمنان ، احترام آن را شکستند، و در آن با شما جنگیدند، شما نیز حق دارید مقابله به مثل بکنید) و تمام حرامها قابل قصاص است و بطور کلّی هر کس به شما تجاوز کرد، همانند آن بر او تعدّی کنید، و از خدا بپرهیزید و زیاده روی نکنید و بدانید خداوند با پرهیزگاران است.

جلوه هایی از نور قرآن / عبدالکریم پاک نیا

Share

  One Response to “محرم ۱۴۳۲ : حرمت ماه حرام”

  1.  

    مطالب خوب بودند لطفادر مورد سایت بیشتر تبلیغ کنید.

 Leave a Reply

(required)

(required)


*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>