مرداد ۲۷۱۳۸۹
 

علی

وَمِنَ النَّاسِ مَن یَشْرِی نَفْسَهُ ابْتِغَاء مَرْضَاتِ اللّهِ وَاللّهُ رَؤُوفٌ بِالْعِبَادِ   بقره ۲۰۷

و در میان مردم کسانی هستند که جان خود را برای خشنودی و رضایت خداوند فدا می کنند و البته خداوند نسبت به چنین بندگانی مهربان است

مفسران گفته اند که این ایه در شان حضرت علی (ع) نازل شده است که در لیلهالمبیت در بستر پیامبر خوابید ….

خلاصه ماجرا اینست که مشرکان مکه قرار گذاشتند: از هر قبیله ای یک نفر را برای کشتن پیامبر(ص) انتخاب کنند و انحضرت را دسته جمعی از بین ببرند . پیامبر(ص) از طریق وحی از نقشه انان باخبر شد و علی(ع) برای اینکه پیامبر(ص) به سلامت از مکه خارج شوداماده شد در بستر ایشان بخوابد.

همینکه علی(ع) در انشب خطرناک به جای پیامبر(ص) خوابید ، خداوند به دو فرشته عزیز خود جبرییل و میکاییل فرمود : کدامیک از شما حاضرید فدای دیگری شوید؟ هیچکدام از انان حاضر نشدند . خداوند فرمود: اینک مشاهده کنید که چگونه علی بن ابیطالب حاضر است جان خود را فدای رسول خدا کند.

ترجمه مفاهیم قران کریم

گر چه این ایه در مورد فداکاری حضرت علی (ع) نازل شده است اما مفهوم کلی و عمومی ان نقطه مقابل چیزی است که در ایات قبل در مورد منافقان وارد شده بود. جمله “والله رئوف بالعباد” ممکن است اشاره به این باشد که خداوند در عین اینکه بخشنده جان به انسان است همان را خریداری می کند و بالاترین بها را که همانا خشنودی اوست به انسان می پردازد.

در هرحال ایه با توجه به شان نزول ان ، مبین یکی از بزرگترین فضائل حضرت علی (ع) است که در بیشتر منابع اسلامی ذکر شده است.

برگزیده تفسیر نمونه

Share

 Leave a Reply

(required)

(required)


*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>